Adient

Rok realizace: 2023

Odvětví: Automobilová společnost

Země realizace: Česká republika

Hlavní přínosy:

Snížení počtu neoprávněných oprav zařízení
Minimalizace prostojů
Snížení doběhů mechaniků a odstavení strojů

Efektivní zaškolování operátorů a zajištění správnosti postupů díky chytrým brýlím

Společnost Adient se aktivně zajímá o nové příležitosti a neustále hledá způsoby, jak zlepšovat jednotlivé pracovní postupy. Implementace chytrých brýlí RealWear Navigator do procesu zaškolování zaměstnanců a zajištění správnosti postupů při údržbě strojů, představovala inovativní krok směrem k digitální transformaci a efektivitě.

Adient, jako globální lídr v oblasti automobilových sedadel, podporuje hlavní automobilové výrobce při diferenciaci svých vozidel prostřednictvím vynikající kvality, technologie a výkonu. Roudnický závod společnosti se specializuje na výrobu autopotahů a je centrem náhradních dílů pro celou Evropu. Implementace trvala přibližně 6 měsíců od prvotní myšlenky na pořízení nové technologie. Za relativně krátkou dobu přinesla několik klíčových výhod a úspor.

Analýza a návrh řešení

Před implementací chytrých brýlí společnost postupovala podle standardních procesů školení, které zahrnovali shlédnutí videa či složité excel tabulky a seznamy. Tyto postupy nezaručovaly konzistentní a správné provádění rutinních činností, jako je například samostatná údržba šicích strojů. Vše vedlo ke snižování výkonu a nárůstu počtu oprav zařízení.

První krok spočíval v pečlivé analýze procesu. Následovalo testování různých technologických prvků, včetně hardwaru a softwaru, abychom zajistili optimální funkčnost a efektivitu. Po důkladném testování jsme provedli finální výběr řešení, které nejvíce vyhovuje jejich dlouhodobým potřebám.

12 bodů samostatné údržby: TPM

První projekt pro implementaci zvolili právě TPM, jelikož se týká téměř každého zaměstnance společnosti.

Displej brýlí zobrazuje jednotlivé pracovní postupy a krok za krokem vede pracovníky k jejich správnému provedení. Zařízení se ovládá hlasovými příkazy, například “pokračovat”, “vyfotit”, “ano” a další. Operátor má navíc obě ruce volné pro práci a není při práci nijak omezován. Díky chytré technologii jsme snížili chybovost procesů, zefektivnili práci a s digitálním záznamem umožnili provádět individuální doškolení v případě jakýchkoli nejasností.

Důležité je zdůraznit, že ovládání je opravdu velice intuitivní. Díky zaškolení odborníky z AYES si zákazník snadno tvoří nové postupy školení nebo údržby zcela sám. Jsou případy, kdy chytré brýle zcela nahrazují či doplňují dosavadní videa s návody a excel tabulky.

Přínosy, plány a rozvoj

Chytré brýle jsou pohodlné, snadno přizpůsobitelné a také nabízejí široké využití napříč všemi pracovními pozicemi, včetně operátorů, mechaniků, střihačů, finální kontroly a skladníků. Společnost plánuje rozšiřovat využití chytrých brýlí na další pracovní pozice a projekty.

Zdeněk Reimann, procesní inženýr dodává: “Firma AYES poskytla technologii chytrých brýlí, která odpovídala potřebám společnosti Adient. Odbornost a schopnost rychle reagovat na specifické požadavky společnosti byly rozhodující při výběru partnera pro tento inovační projekt.

Finální vyhodnocení celého projektu proběhne v následujících měsících dle standardů závodu. Očekávají se úspory času, zlepšení kvality, a především snížení počtu neoprávněných oprav zařízení, snížení doběhů mechaniků, odstavení strojů a minimalizace prostojů.

„Firma AYES poskytla technologii chytrých brýlí, která odpovídala potřebám společnosti Adient. Odbornost a schopnost rychle reagovat na specifické požadavky společnosti byly rozhodující při výběru partnera pro tento inovační projekt.“

Zdeněk Reimann
Procesní inženýr
Adient